![]() |
![]() |
Jak działają ultradźwięki?
Prąd wysokiej częstotliwości z generatora mocy jest dostarczany do przetwornika ultradźwięków, którego elementem roboczym są dwie płytki piezoceramiczne. Przetwornik jest przymocowany do dna lub ściany wanny i powoduje drgania, które są przenoszone do cieczy myjącej. Gwałtowne zagęszczenie i rozrzedzenie cieczy powoduje kawitację, która polega na szybkim powstawaniu i zanikaniu mikropęcherzy próżniowych powodujących intensywne lecz kontrolowane odrywanie cząsteczek zanieczyszczeń w całej objętości płynu.
Tak wygląda efekt działania drgań ultradźwiękowych na powierzchni medium myjącego.
Zalety mycia ultradźwiękowego
Mycie ultradźwiękowe pozwala osiągnąć maksymalną czystość w krótszym czasie niż mycie metodami konwencjonalnymi, takimi jak mycie ręczne, natryskowe, lub podobne.
Ultradźwięki efektywnie usuwają zanieczyszczenia takie jak: pasty szlifierskie i polerskie, ścierniwo, wiróry i opiłki, smary i emulsje chłodzące. Jakkolwiek kawitacja powodowana przez ultradźwięki oddziaływuje intensywnie to nie powoduje uszkodzeń delikatnych lub skomplikowanych mechanizmów. Mycie wymaga minimalnego nadzoru i może być wykonywane przez niewykwalifikowany personel.
Myjnie ultradźwiękowe mogą być łatwo przystosowane do wykorzystania w produkcji seryjenej przez podłączenie do linii technologicznej.
Budowa przykładowej linii ultradźwiękowej
kliknij aby zobaczyć działające urządzenie
Zakład Urządzeń Elektronicznych "ULTRON, ul. Olsztyńska 66, 11-001 Dywity/Olsztyn, tel: 89 511 94 60 |
Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.
Administrator Danych, Polityka Prywatności.